Historia

 

Film dokumentalny, przedstawiający Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw na przestrzeni 35 lat

Historia Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw w pigułce.

Czy bez profesora Szczepana Pieniążka i kolejnych pokoleń naukowców – ogrodników Skierniewice byłyby tym samym miastem, którym są dzisiaj? Czy wyobrażamy sobie nasze miasto bez wrześniowej wrzawy ulicznej, oczekiwania na wydarzenia kulturalne czy bez dokonania zakupu chociażby symbolicznego kwiatka? Na pewno nie. Jak to się stało, że ogrodnicy i działkowcy z całego kraju pielgrzymują, co roku we wrześniu do Skierniewic? To proste: chcą zasięgnąć fachowej porady specjalistów z Instytutu Ogrodnictwa, obejrzeć wyhodowane przez nich i przez konkurencję rośliny, zaopatrzyć się w poradniki ogrodnicze, środki ochrony roślin. Na wystawach można obejrzeć wyniki pracy nad doskonaleniem gatunków warzyw i owoców, nabyć ulotki, skosztować warzywnych przetworów. Corocznie zachwycamy się bogatymi, kolorowymi i pachnącymi wystawami. Tak naprawdę najbardziej zmiennymi elementami Święta są propozycje kulturalne przygotowywane przez 34 lata przez skierniewickie instytucje kultury.

I tak to się zaczęło…

24 – 25 września 1977 r. – Rok 1977 przyniósł inicjatywę, która w naturalny sposób była związana z gospodarczym rozwojem województwa. W programie znalazły się m. in. liczne konkursy: na najbardziej okazałe owoce i warzywa, na najpiękniejszy bukiet kwiatów, na najbardziej efektowną dekorację kiermaszowego stoiska oraz pojazdu biorącego udział w corso. Oprócz widowiskowej artystyczno – kulturalnej strony Święto posiadało drugą, poważniejszą. W czasie jego trwania odbywały się spotkania naukowe, popularno-naukowe i instruktażowe, przeznaczone głównie dla osób bezpośrednio związanych z produkcją ogrodniczą.

16 – 17 września 1978 r. – Święto wzbogaciło się o nowe treści adekwatne do potrzeb wymogów masowego odbiorcy. Nową imprezą stała się Parada Młodzieży Szkolnej. Zorganizowane grupy uczniów ze Skierniewic i terenu województwa paradowały w korowodzie z własnym totemem ogrodniczym, aby przed komisją konkursową zaprezentować swoisty „teatr na drodze” o szeroko interpretowanej tematyce kwiatowo – owocowo – warzywnej.

15 – 16 września 1979 r. – Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw zostało włączone do kalendarza imprez ogólnopolskich. W sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego odbyło się sympozjum: Nauka – Praktyce. A na ulicach 16 września 1979 o godz.13.00 rozgościło się wielkie corso kwiatowo- owocowo- warzywne.

1980 r. – brak wiadomości

19 września 1981 r. – Impreza zorganizowana po rocznej przerwie  miała przede wszystkim handlowy charakter. Zasadniczym celem imprezy było bowiem „umożliwienie mieszkańcom zaopatrzenie się w owoce i warzywa na zimę”. Podkreślano fakt, iż obok płodów ogrodu, które nabyć łatwo, uczestnicy kiermaszu mogli się zaopatrzyć w rzadziej spotykany koncentrat czy sok pomidorowy, a najbardziej wytrwali w kolejkach przypomnieli sobie smak importowanych winogron. Organizatorzy zadbali też o przygotowanie interesującego programu kulturalnego. Wydatnej pomocy udzieliło w tym względzie Ludowe Wojsko Polskie.

1982 r. – Święto nie odbyło się.

24 – 25 września 1983 r. – Przy ul. Zawadzkiego odbył się skromny kiermasz kwiatów, owoców i warzyw. Spośród trzynastu zgłoszonych sprzedawców, swe wyroby sprzedawały: Zootechniczny Zakład Doświadczalny w Rossosze (żywy drób), Spółdzielnia Ogrodnicza w Strobowie, obydwa skierniewickie instytuty prezentowały kilka stoisk z warzywami, owocami, kwiatami, krzewami ozdobnymi i pieczarkami, PSS „Społem”- otworzyło bufet z napojami.

22 – 23 września 1984 r. – Już wtedy pisano, że święto nie było obchodzone tak hucznie, jak przed laty. Zrezygnowano z corsa, nie dopisała także pogoda. „Wiadomości Skierniewickie” napisały, że po trzyletniej przerwie reaktywowano Święto. Z dawnego programu pozostały tylko wystawy prowadzone przez oba instytuty oraz blok imprez kulturalnych m. in. teatrzyki dziecięce, występy zespołów ludowych, orkiestry dęte. Przed licznie zgromadzonymi kramami ustawionymi wzdłuż ulicy Sienkiewicza zaobserwowano koszmarny obraz niekończących się kolejek po bieliznę i odzież.

7 – 8 września 1985 r. – W tym roku atrakcyjny okazał się program kulturalny: orkiestra Warszawskiego Okręgu Wojskowego, kapele podwórkowe z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Sochaczewa, Puszczy Mariańskiej, zespoły ludowe „Boczki Chełmońskie”, „Księżacy”, „Anilana”, „Blichowiacy”. Prasa odnotowała, że można było nabyć nasiona patisona.

20 – 21 września 1986 r. – Święto otworzył I sekretarz KW PZPR- Leszek Miller, przewodniczący komitetu organizacyjnego. Spotkanie z ministrem do spraw młodzieży Aleksandrem Kwaśniewskim stało się okazją do „wymiany myśli i poglądów o sprawach młodego pokolenia”. Imprezę transmitował Program III Polskiego Radia (Wojciech Mann wraz z radiową „Trójką” żegnał w Skierniewicach lato). Sprawozdanie pokazywała Telewizja Polska. Młodzież bawiła się z zespołem „Shakin Dudi”.

Ciężkie czasy były tak komentowane: „Stoi mężczyzna w kolejce przed kioskiem Warzywniczego Zakładu Doświadczalnego. Tu sprzedaje się przede wszystkim warzywa popularne (cebula po 27zł/kg ,papryka zielona 240 zł/kg).

– Czy można kupić coś z wystawionych obok warzyw?

– Nie, niestety to tylko wystawa, tego nie sprzedajemy.

W foliowym namiocie ZPOW Łowicz kolorowe nalepki na słoikach i puszkach przyciągają wzrok. Tu również nie można kupić, tylko oglądać. Stoiska ze sprzedażą wyrobów nie przewidziano”.

19 – 20 września 1987 r. – Skierniewice na antenie telewizyjnej „Dwójki”. Święto otworzył I sekretarz KW PZPR – Leszek Miller i wojewoda – Kazimierz Borczyk. Paradę rozpoczynał zaprzęg Państwowej Stadniny Koni w Walewicach i zaprzężony w parę koni wolant wiozący Miss Polonia ’87 –Monikę Nowosadko. Potem można było podziwiać piękne wieńce dożynkowe i pojazdy strojne w warzywa i kwiaty. Na scenach występowały: zespół estradowy z NRD „Brillant”, „Kursk”, laureat Jarocina sochaczewski Detonator BN. Aleksander Kwaśniewski (minister ds. młodzieży) wręczył nagrodę laureatowi konkursu „Nasz czas” organizowanemu przez „Wiadomości Skierniewickie”.

17 – 18 września 1988 r. – Otwarcia, czyli przecięcia toporkiem strażackim powrozu dokonała miss Polonia ’88 Joanna Gapińska. Zwiedzający podziwiali wystawę „Hortexpo‘88”, która w przyszłości miała zastąpić poznańską „Polagrę” ( na ponad3 hektarach powierzchni pokazano maszyny z importu i urządzenia ogrodnicze produkowane w kraju). Skierniewice odwiedziła ekipa Teleexpressu. Krystyna Loska, Wojciech Siemion, zespoły z Gery i Kurska bawili publiczność. Do białego rana szaleli tancerze na „Balu jesieni” z udziałem Krzysztofa Materny i Wojciecha Manna. W sklepie meblowym przy ul. Reymonta zorganizowano wystawę „Sztuka i kwiaty w naszym domu”. Życie dowiodło, że stać nas na niemożliwe. Podaż przerosła popyt.

9 – 10 września 1989 r. – Znów pojawiły się wozy i kosze uginające się pod ciężarem świeżych owoców i warzyw. Były kwiaty, którymi uczestnicy parady dzieci i młodzież skierniewickich szkół obdarowali gapiów. Na stadionie obserwowano popisy akrobatyczne w powietrzu w wykonaniu sekcji spadochronowej warszawskiego aeroklubu. Prasa komentowała, że było biednie.

15 września 1990 r. – Jednodniowe święto urządzono w starych dekoracjach i za niewielkie pieniądze (pierwsze doświadczenia samorządności). Prestiż imprezy został uratowany dzięki sławie Instytutów: Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Warzywnictwa. W nowo otwartych pomieszczeniach Wojewódzkiego Centrum Kultury urządzono szykowną ekspozycję kwiatów i bylin ozdobnych.„Bal jesienny” nie odbył się z powodu braku chętnych.

14 – 15 września 1991r. – Atrakcją tego wydania święta był sobotni zlot pojazdów zabytkowych, które przejechały ulicami miasta.

12 – 13 września 1992 r. – Urząd Miasta w Skierniewicach przeznaczył na dofinansowanie imprezy 50 mln zł (pamiętajmy, że to 1992 r.).Wśród sponsorów nie zabrakło zakładów pracy i przedsiębiorców prywatnych. Na estradzie w parku wystąpili: siostry Winiarskie, Stefan Friedman, Krzysztof Jaroszyński, Andrzej Rosiewicz, kabaret „Klika”. W Wojewódzkim Domu Kultury miał miejsce recital Jacka Wójcickiego. Bezpośrednie relacje z imprezy prowadziło „Radio dla Ciebie” i „Radio Łódź”. Prasa pochwaliła organizatorów za dostateczną ilość urządzeń sanitarnych i szybkie uprzątnięcie miasta.

25 – 26 września 1993 r. – Jesienna zabawa rozpoczęła się od przecięcia girlandy kwiatów i wypuszczenia przez dzieci z zespołu „Wiercipięty” kolorowych balonów. Ulicami ruszyła parada, w której uczestniczyły dzieci poprzebierane za kwiaty, owoce, grzyby i warzywa. Na scenach występowali: Halina Frąckowiak, Felicjan Andrzejczak, Kaczki z Jednej Paczki, Waldemar Ochnia, Krystyna Loska, Andrzej Rybiński, Grażyna Świtała, Zbigniew Wodecki, kabaret „Długi”, Wojciech Młynarski. W kinie wyświetlano ówczesny hit „Park jurajski”. Przyjechało 250 handlowców, ustawiono 100 straganów.

17 – 18 września 1994 r. – Na otwarciu Święta pojawił się helikopter, z którego wyrzucono dziesiątki kolorowych astrów i aksamitek, a później wyskoczyło z niego dwóch skoczków na kolorowych spadochronach. Atrakcją okazały się występy: Stanisława Sojki, Trzeciego Oddechu Kaczuchy, kabaretu „Polskie ZOO”. Mega dyskoteka była prowadzona przez Marka Sierockiego.

16 – 17 września 1995 r. – Święto nabiera europejskiego poloru: po raz pierwszy gościliśmy 24 radców rolniczych ambasad krajów Unii Europejskiej. Ta edycja Święta została wielu mieszkańcom w pamięci dzięki osobliwemu zjazdowi kilku kandydatów na prezydenta Polski. Po raz pierwszy odbył się mały festiwal teatrów ulicznych. Goście mieli okazję podziwiać występy: Renaty Przemyk, Andrzeja Rybińskiego, Krystyny Giżowskiej, Hanki Bielickiej. „ITS” zorganizował po raz pierwszy konkurs dla nastolatek „Kwiaty we włosach, który po latach przerodził się w „Kwiat Skierniewic”.

14 – 15 września 1996 r. – Pogoda tym razem nie dopisała. Wiele osób robiło zakupy na stoiskach z kwiatami, ale sprzedawcy narzekali na mniejsze niż przed rokiem zarobki. Oferta kulturalna była szeroka – od recitalu fortepianowego Moniki Roscy przez występ Wojciecha Młynarskiego po disco-polo. Świetny koncert zespołu „Bajm”, który z pewnością nie pocieszył wielbicieli „Elektrycznych Gitar”(zespół odwołał przyjazd).W Kabaretonie wzięli udział: Kabaret 60-Bis z Marcinem Wolskim, Marianem Opanią, Krzysztofem Czarnotą, Piotrem Pęgowskim, Krzysztofem Gosztyłą oraz Kabaret Pigwa Show. Do jesiennej aury doskonale pasował liryczny nastrój ballad „Wolnej Grupy Bukowina”.

13 – 14 września 1997 r. – Dwudziestejubileuszowe Święto to powrót do parady dzieci. Odwiedziły nas delegacje z francuskiego Châtelaillon-Plage, niemieckiej Gery, węgierskiego Debreczyna i austriackiego Purgstall. Gwiazdy dopisały i nawet brzydka pogoda nie zniechęciła widzów, którzy tłumnie oglądali występy „Lombardu”, „Elektrycznych Gitar”, „Kaczek z Nowej Paczki”, Anny Marii Jopek, Jerzego Kryszaka i Janusza Rewińskiego, kabaretów: „Klika” i „Pirania”, Hanny Śleszyńskiej. Święto przebiegało pod hasłem pomocy dla powodzian.

11 – 13 września 1998 r. – Pokuszono się o próbę zorganizowania dużej imprezy handlowej i tak powstały I Targi Ogrodnicze (pierwsze Święto, które trwało trzy dni). Była bogata oferta kulturalna: koncerty: „De Mono”, „Oddziału Zamkniętego”, Andrzeja Rosiewicza, Eleni. Prasa doniosła, że wreszcie dopisała mała gastronomia. Z rzeczy całkiem nowych odnotowano pokaz laserów, wspaniałą wystawę ptaków egzotycznych, degustację grzybów shii- take, francuskich serów i win. Było to ostatnie święto, podczas którego bawiliśmy się w mieście wojewódzkim.

10 – 12 września 1999 r. – Święto rozpoczęło się od uderzenia tasakiem arbuza. A potem rozpętało się kwiatowo– owocowo- warzywne szaleństwo. Ulicą Reymonta trudno było przejść, nurt „ludzkiej rzeki” porywał. Pierwszy dzień zakończył się fantastycznym pokazem ogni sztucznych, a drugi koncertem zespołu „Lady Pank”. Występowali też: Stachursky, „Boom- Box”, spóźniona o cztery godziny Kasia Kowalska, kwartet „Rampa”, „Ich Troje”, „Nocna Zmiana Bluesa”, Jerzy Kryszak Show. Wystartowała I edycja koncertu „Czy te głosy mogą kłamać”. Zespoły folkowe wystąpiły w bloku programowym „Folkopranie ‘99”.

8 – 10 września 2000 r. – Otwarcie Święta przeniesiono na schody hotelu „Polonia”. Po raz pierwszy na Święto przybyli ambasadorzy: Indonezji, Wietnamu. Efektowne przepiłowywanie piłą dyni rozpoczęło Święto. Potem ruszyła parada starych samochodów i motocykli. Do kina „Polonez” tłumy przywiódł pokaz mody francuskiej. Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa zaskoczył odwiedzających wystawę inscenizacją „Sądu Parysa” wśród kwiatów i owoców. Pięknie zaznaczyły swą obecność gminy powiatu skierniewickiego prezentujące to, co ich zdaniem mają najcenniejszego. Gwiazdami Święta byli:„Varsovia Manta”, Tomasz Szwed, Sławek Wierzcholski, Andrzej Garczarek, „Golden Life”, „Formacja Nieżywych Schabuff”, „Daab”,  „Big Cyc”, „Babski Kabaret”, kabaret „Koń Polski”.

8 – 9 września 2001r. – Paradne otwarcie zudziałem zaprzęgów konnych. Gwiazdami tej edycji święta byli: kabaret Krzysztofa Piaseckiego, Rudi Schubert, Bajm i Beata Kozidrak, cygański zespół „Terne – Roma”, kabaret 60-tka, „T. Love”. 25. współpracy Gery i Skierniewic zostało uhonorowane programem „Gala International Show”. Miały też miejsce Ogólnopolskie Zawody w Powożeniu o Puchar Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

14 – 15 września 2002 r. – Przepiękna parada uczniów, gości z zagranicy, sąsiednich gmin, sportowców, przedstawicieli instytutów i trabantów przejechała ulicami miasta. Niestety deszcz pokrzyżował plany gościom i organizatorom Święta. Prasa pochwaliła handel, który zaproponował wyjątkowo bogatą i urozmaiconą ofertę. Niejednego uczestnika imprezy zachwyciły wystawy kwiatowe. Na scenie przed Młodzieżowym Centrum Kultury zaśpiewał Jerzy Połomski i Janusz Laskowski. Publiczność była rozczarowana występem „Wilków”, natomiast dobrze przyjęła profesjonalny koncert zespołu „Myslowitz”.

20 – 21 września 2003 r. – Święto odbyło się przy tropikalnej wręcz pogodzie. Prasa zauważyła, że „Świąteczne trakty były ciasne jak przełyk wieloryba. Każdy, kto chciał się przemieścić od estrady do estrady, doświadczał wrażeń idola. Był niesiony przez tłum nad ziemią.” Sprzedawcy napojów chłodzących i lodów zbili fortunę w dwa dni. Bywalcy twierdzili, że z ofertą handlową było lepiej niż w latach ubiegłych. „Blue Café” wystąpiło dokładnie o zaplanowanej godzinie, co m. in. wzbudziło zachwyt publiczności. Wystąpili również: Patrycja Markowska, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Poważną zmorą święta okazały się uprzykrzające życie trąbki. Po raz pierwszy Święto zyskało rozszerzenie: Ogólnopolskie Dożynki Ogrodnicze.

18 – 19 września 2004 r. – „Nowości sadownicze i kwiaciarskie dla działkowców” to wiodący temat programu świątecznego przygotowanego przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Po raz pierwszy na Targach Ogrodniczo- Rolnych było ponad 50 wystawców. Biesiada muzyczna rozpoczęła się koncertem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, podczas którego zaprezentowały się trzy skierniewickie zespoły „Skc All Stars”, „Ostry Dyżur” i „Aspirine”. Publiczność bawiła się również przy piosenkach Haliny Frąckowiak oraz zespołu IRA. Gwiazdą Święta była grupa „Perfect”. Kilkutysięczna publiczność zaśpiewała wspólnie z wokalistą „Kołysankę dla nieznajomej”. Setki zapalniczek rozświetliły amfiteatr, gdy zabrzmiały pierwsze nuty „Autobiografii”. Po raz pierwszy odbył się konkurs na szarlotkę w kategorii indywidualnej i grupowej.

17 – 18 września 2005 r. – Parada rozpoczynająca Święto była oceniona jako coraz bogatsza i pomysłowa. Zachwyciły nie tylko dekoracje, ale też skomplikowane układy taneczne i akrobatyczne, odgrywanie scenek rodzajowych. Ceremonię otwarcia imprezy prowadził Wiktor Zborowski. Po raz pierwszy skierniewickie święto połączono z powiatowymi dożynkami. Jedną z większych atrakcji był wspólny koncert siedmiu orkiestr dętych (300 muzyków). Gwiazdami Święta byli: Ivan i Delfin (w sobotę) i Maryla Rodowicz. Publiczność bawiła się z kabaretami: Kapota, Paka, grupą Andrzeja Poniedzielskiego. Na święcie było zimno, narzekano na wszechobecność piwa i grillowanej kiełbasy. Policja komentowała, że „Tegoroczne święto było jednym z najspokojniejszych”. Skierniewice odwiedziło 100 000 gości.

16 – 17 września 2006 r. – Święto rozpoczęło się spektaklem „Majowe narzeczone” wykonanym przez dzieci z zespołów Tęcza i Wiercipięty. Po przedstawieniu ruszyła wspaniała parada licząca 40 grup. Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa zaprezentował wspaniałą wystawę „Z ogrodu na stół”, zorganizował również warsztaty florystyczne. Publiczność wysłuchała recitali Krzysztofa Tyńca i Andrzeja Rybińskiego, koncertu zespołu „Bayer Full” i „Trzeciego Oddechu Kaczuchy”. Na kabaretonie śmiano się za sprawą kabaretu „Koń Polski”, Krzysztofa Daukszewicza, Kabaretu Moralnego Niepokoju. Największym powodzeniem cieszyły się trzy elementy Święta: dwa wieczorne koncerty Kultu i Kombi oraz pokaz ogni sztucznych. Nad miejskim stadionem przez 10 minut niebo rozbłyskiwało kaskadą kolorowych świateł. Tłumy, które pojawiły się w centrum miasta przyciągnęli nie tylko artyści, ale i kolorowe stragany z kwiatami, owocami i wszystkim, co można na takiej i imprezie sprzedać. Gadżetowym hitem Święta były dmuchane młotki i świecąca sieć światłowodów na głowie. Chwalono służby sprzątające po Święcie za błyskawiczne przywrócenie w mieście porządku. Prasa komentowała, że całe Święto tonęło w promieniach jesiennego słońca, a Skierniewice odwiedziło 200 000 osób.

15 – 16 września 2007 r. – Pierwszy Święto, którego serce zaczęło bić w Rynku i kiedy zrezygnowano ze sceny amfiteatru w parku. Święto rozpoczęła parada inna niż zazwyczaj- z okazji rocznicy 550. nadania praw miejskim Skierniewicom, uczestnicy ubrani byli w stroje historyczne. W paradzie szli: mieszczanie, rzemieślnicy, żołnierze, kolejarze. Oficjalne otwarcie Święta obwieściły wystrzały z sześciolufowej armaty. Jedną z atrakcji była skierniewicka szarlotka, czyli skierlotka. Smakowała również zupa jarzynowa gotowana w ogromnym kotle w Rynku. Młodzieżowe Centrum Kultury wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa przedstawili wielkie widowisko historyczne „Tak drzewiej bywało w Skierniewicach”. Publiczność bawiła się przy muzyce zespołów: „Boney M”, „Akcent”, „Classic”, „Toples”, „Piersi” i Pawła Kukiza. Na kabaretowej scenie wystąpili: Jerzy Kryszak, kabarety „Jurki” i „Rak”. Miejska Biblioteka Publiczna wydała książkę Romana Bednarka „Trzy dekady Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw”.

20 – 21 września 2008 r. – Parada została zastąpiona kwiatem ułożonym z uczniów skierniewickich szkół, przebranych w kolorowe stroje. Dzieci ustawione wokół rynkowej fontanny miały wyglądały niczym płatki kwiatu. Święto zostało zdominowane przez niesprzyjającą pogodę (wiatr, deszcz i niską temperaturę powietrza). Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych zafundowało zmarzniętym ludziom6 500 litrów zupy pieczarkowej.

Pomimo zimna bawiono się z Jackiem Stachurskim, September, zespołami: Brooklyn, Video, Yarabi. W strugach deszczu wystąpiły kabarety: Paranienormalni, Klika, Pod Wyrwigroszem, Jacek Ziobro i Piotr Nagiel. Zachwyt budziły bukiety autorstwa profesjonalnych florystek oraz prześliczna łowiczanka utkana z kwiatów stworzona przez pracowników Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

19 – 20 września 2009 r. – Już 15 września popularny program TVP 1 „Kawa czy Herbata” gościł w Skierniewicach . Dziennikarze na żywo dowodzili, że Skierniewice są miastem barwnym i ciekawym. Zapraszali mieszkańców Polski na SŚKOiW. Podczas Święta odsłonięto pomnik (przy ul. Pomologicznej) i ławeczkę prof. Szczepana Pieniążka w Rynku. Można było nabyć lokalną monetę o nominale 1 pieniążka (4 zł). Oprócz tradycyjnie już serwowanej skierlotki pojawiła się zupa owocowa „jabłonnik na mięcie”, gości częstowano też pieczonymi jabłkami. Po raz pierwszy organizację imprez w rynku przejęła firma Word Media. Uczestników Święta bawili: Pectus, Doda, Dżem, Toples, Akcent, Żuki, The UK Legends. Na Kabaretonie wystąpili: Cezary Pazura, Kabaret Skeczów Męczących, Grzegorz Halama. Koncert Dody opóźnił się o 1,5 godziny a tuż przed północą odpalono sztuczne ognie. Zmiana godzin pokazu fajerwerków wywołała protesty. „Głos Skierniewic i Okolicy” pisał: „To co może cieszyć to nowe witacze, które na rogatkach miasta zastąpiły stare, zniszczone betonowe informatory znaczące granice Skierniewic. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw było także okazją do oficjalnej premiery nowego logo miasta.”

18 – 19 września 2010r.  Parada otwierająca Święto prezentowała perspektywicznie Skierniewice – Cieplice. Zachwyciła kolorami i pomysłowością organizatorów w przebraniu uczestników. Furorę zrobiły stoiska gminne, gdzie serwowano żurek, bigos, ciasta i nalewki. Goście zobaczyli pierwszy w Polsce  koncert na żywo Andrzeja Piasecznego „Piaska” oraz równocześnie na ekranie w technologii 3D. Wystąpili też: Stauros, Liber & Sylwia Grzeszczak, Danzel, Janusz Laskowski. Gwiazdą tej edycji z pewnością została Kayah. Swoją publiczność zgromadziły jak zawsze kabarety: Łowcy B. i Smile. W tym roku zadebiutowała  Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

17 – 18 września 2011r. – Tygodnik „ITS” informował: „W centrum miasta było tłoczno, ale nikt nie narzekał. Kolorowa parada (kwiatowa) tradycyjnie zachwyciła obserwatorów, a skierlotka i jabłonnik na mięcie mają już swoich fanów”. Po raz trzeci mistrzowie carvingu (rzeźbienie w owocach, warzywach, żółtym serze) mierzyli swe umiejętności podczas Święta. Tym razem walczono o Puchar Polski. „Głos Skierniewic i Okolicy” komentował: „Koncert zespołu Afromental w Skierniewicach… też pewnie goście Święta zapamiętają na długo. Sobotni wieczór z Kasią Kowalską upłynął w rytmie nowych i starych przebojów. Chłopaki z dancowego zespołu D- Bomb rozkręcili imprezę pod chmurką.” Według pierwszego źródła prasowego miasto odwiedziło 160  000 ludzi, drugi tytuł podał – 250 000 gości.

15 – 16 września 2012 r. – „Głos Skierniewic i Okolicy” komentował: „Zachwyciła barwna parada. Uczestnicy prezentowali postaci historyczne i literackie związane z miastem: Jana Odrowąża ze Sprowy, Ignacego Krasickiego, Konstancję Gładkowską, Fryderyka Chopina, Stanisława Wokulskiego i Izabellę Łęcką, prof. Szczepana Pieniążka. Nowością skierowaną do najmłodszych były warsztaty przygotowane przez Instytutu Ogrodnictwa. Zjedzono 12 tysięcy porcji zupy owocowej- jabłonnika na mięcie oraz 10 tysięcy skierniewickiej szarlotki- skierlotki i mnóstwo warzywnych szaszłyków. Odwiedziło nas 150 tysięcy gości.”

Tygodnik ITS informował: „Trzeba uczciwie przyznać, że w tym roku podczas świątecznych koncertów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W sobotę tysiące osób bawiło się na show zespołów: Jamal i KULT. W niedzielę publiczność najpierw oczarował Ryszard Rynkowski, a później można było zobaczyć pełne emocji występy Mesajah’ a i Kamila Bednarka. Przypomnijmy, iż wyboru gwiazd święta dokonali w tym roku sami skierniewiczanie, którzy oddawali głosy na stronie urzędu miasta. Warto kontynuować tę tradycję…”

14 – 15 września 2013 r.„Na dwa dni centrum miasta zamieniło się w wielki ogród rozmaitości. Na ulicznych stoiskach można było nabyć wszelkie artykuły ogrodnicze, ale nie brakowało też stoisk ze zdrową żywnością. Zabawy świętującym nie popsuła kapryśna, deszczowa pogoda, która utrzymywała się w niedzielne popołudnie. W sobotę publiczność bawiły zespoły: Weekend, Bracia, Budka Suflera, a z programem kabaretowym wystąpił Andrzej Grabowski. W niedzielę zagrali: IRA, Honey, Pezet.

Tematem  przewodnim parady były cztery żywioły- ziemia, ogień, powietrze i woda. Baśniowe postaci wodne, wietrzne, ogniste wędrując radośnie wiwatowały, wprowadzając przybyłych w atmosferę zabawy.” – donosił „Głos Skierniewic i Okolicy”. Tygodnik ITS odnotował, że „część z przyjezdnych dotarła do Skierniewic specjalnym bezpłatnym pociągiem z Łodzi Kaliskiej.”

20 -21 września 2014 r. – Tygodnik ITS napisał: „Uczestnicy narzekali, że zdecydowana większość atrakcji powtarza się z lat ubiegłych – oprócz parady, która chyba nigdy się nie znudzi i zawsze oglądają ją prawdziwe tłumy. Podobnie ogromnym zainteresowaniem cieszą się wszelkie degustacje… Przydałoby się więcej imprez typu piknik myśliwski, które zbierał uzasadnione laury. W sobotę niejeden skierniewiczanin został fanem dziczyzny.”

W sobotę wystąpili: Formacja Chatelet,  Natalia Szroeder & Liber, Coma, Perfect. Następnego dnia zagrali: Czerwone Gitary, After Party, Grubson, Ewa Farna

„Głos Skierniewic i Okolicy” podkreślił, że „Organizatorzy przygotowali 3 tysiące litrów zupy oraz 2 tysiące porcji ciasta.”

19-20 września 2015 r.–  Hasło promujące Święto: Miasto kolorami malowane.

„Pogoda i goście dopisali. Według szacunku organizatora miasto mogło odwiedzić nawet 200 tysięcy osób” zauważył „Głos Skierniewic i Okolicy”. „Jak zwykle zachwyciła wszystkich piękna parada i niezwykle smaczna degustacja, w tym roku szczególnie uznanie dla zupy brokułowej”- odnotował „ITS”. W paradzie uczestniczyło 45 grup. Ponad 30 tysięcy gości odwiedziło Targi Ogrodniczo-Rolne, w których wzięło udział 38 wystawców. Wydarzenia świąteczne były relacjonowane podczas 20 wejść telewizyjnych na żywo przez TVN, TVN 24, TVN Meteo Active.

Podczas Święta na scenach wystąpili: Video, Tede, Ania Wyszkoni, kabaret Neo-Nówka, Poparzeni Kawą Trzy, Bajm, Power Play, RAM/Prolog/Kret.

ŚWIĘTO KWIATÓW – NAJLEPSZYM PRODUKTEM TURYSTYCZNYM WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw zostało nagrodzone w konkursie „Na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego2011” i otrzymało na okres 2 lat Certyfikat Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.

Certyfikaty ROT-u gwarantują promocję sztandarowej skierniewickiej imprezy w branżowych wydawnictwach i portalach. Regionalna Organizacja Turystyczna, przyznając Skierniewicom nagrodę, zobowiązała się także do rekomendowania i promowania produktu wśród przedsiębiorstw skupionych w branży turystycznej.

(Materiał powstał dzięki przechowywanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach prasie lokalnej. Wykorzystano następujące tytuły prasowe: „Głos Robotniczy”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Skierniewicki”, „Wiadomości Dnia”, ”Wiadomości Skierniewickie”, ”Informator Tygodniowy Skierniewic”, „Głos Skierniewic i Okolicy”.)